BARODAN HABERLER

ADANA BAROSUNDAN SOSYAL HAKLAR DERNEĞİ’NİN ÇOCUKLARIN REHABİLİTASYONUNA YÖNELİK KAMPA İZİN VERMEYEN KAYMAKAMLIK KARARINA TEPKİ. ALADAĞ YANGININDAN ETKİLENEN ÇOCUKLARIN REHABİLİTASYONU İÇİN ADIM ATILMASINI BEKLİYORUZ.

628 görüntülenme
12/07/2017
ADANA BAROSUNDAN SOSYAL HAKLAR DERNEĞİ’NİN ÇOCUKLARIN REHABİLİTASYONUNA YÖNELİK KAMPA İZİN VERMEYEN KAYMAKAMLIK KARARINA TEPKİ.  ALADAĞ YANGININDAN ETKİLENEN ÇOCUKLARIN REHABİLİTASYONU İÇİN ADIM ATILMASINI BEKLİYORUZ.

ADANA BAROSUNDAN SOSYAL HAKLAR DERNEĞİ’NİN ÇOCUKLARIN REHABİLİTASYONUNA YÖNELİK KAMPA İZİN VERMEYEN KAYMAKAMLIK KARARINA TEPKİ.

ALADAĞ YANGININDAN ETKİLENEN ÇOCUKLARIN REHABİLİTASYONU İÇİN ADIM ATILMASINI BEKLİYORUZ.

 

Adana Barosu, 29 Kasım 2016 tarihinde Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği'ne bağlı Aladağ Kız öğrenci yurdunda 12 çocuğun hayatını kaybettiği yangın faciasından yaralı kurtulan 22 çocuğun rehabilitasyonu için gerekli adımların atılmasını istedi.

Adana Baro Başkanlığı tarafından yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 “Yaşanan yangın faciasının yarattığı travmadan en çok etkilenen Aladağ’ın Köprücük ve Kışlak köylerinde Sosyal Haklar Derneği tarafından, gönüllü eğitmenler nezdinde 13 – 16 Temmuz 2017 tarihleri arasında çocuklara ve gençlere yönelik atölyeler, eğitim seminerleri ve rehabilitasyon çalışması düzenleme talebi 23 Haziran 2017 tarihinde yazılı olarak yapıldı.

Adana Valiliğinin de yazıyı 29 Haziran 2017 tarihinde Aladağ Kaymakamlığı’na göndermiş olduğu; keza eğitim etkinliklerine ilişkin tüm hazırlıklar tamamlanmış olduğu halde; etkinliğe 2 gün kala Aladağ Kaymakamlığı, Sosyal Haklar Derneği’ne gönderdiği 11 Temmuz 2017 tarihli yazı ile  “köylerde yürütülen sosyal, eğitsel ve rehabilitasyon çalışmalarının kamu kurumları aracılığıyla yürütüldüğünü, ileriki dönemlerde yapılacak planlamalar dahilinde ihtiyaç duyulması halinde SHD ile iletişime geçileceğini” bildirmiştir.

Davayı takip eden avukatların köyleri gezerek, yangından etkilenen ve davaya müdahil olan çocukların aileleriyle yaptıkları görüşmelerde; Ailelerin yangından sonra çocuklara yönelik her hangi bir rehabilitasyon faaliyetinin şimdiye kadar yapılmadığını bildirmeleri üzerine geliştirilen programdan sonra Sosyal Haklar Derneğine verilen yanıt, talebin nezaketen geri çevrilmesi anlamına gelmektedir”

Kaymakamlık açıklamasına kadar aileler ve çocuklara yönelik, hali hazırda Kışlak Köyündeki yaz Kur’an kursu dışında hiçbir faaliyet gerçekleştirilmediği aileler tarafından ifade edildiği belirtilen yazılı açıklamada, “Kışlak Köyündeki çocukların ve gençlerin ihtiyaçlarını karşılayacak, yurt yangınının çocuklarda ve ailelerde yarattığı travmayı atlatabilmelerini sağlayacak sosyal ve kültürel bir faaliyetin bugüne kadar yürütülmemiş olması çocukların kaderine terk edildiğini göstermektedir” denildi.

 

Açıklamada, Adana Barosu’nun Aladağ Kız öğrenci yurdunda yaşanan yangınla ilgili davaya müdahale talebinin gerekçeleri arasında; Türkiye'de çocuk koruma sisteminin bir türlü işlememesinden ve çocuk adalet ve koruma sisteminde bu tür sorunlara münferit bir olay bakış açısıyla yaklaşılmasından dolayı bu tür benzeri kasıtlı veya ihmali sorunların yaşanmaya devam etmesi olduğu da belirtildi.

Açıklamada, baroların bu gibi davalara katılma taleplerinin temelinde, “çocuk koruma sistemindeki sorunlara evrensel bir bakış açısı ile yaklaşmanın sağlanmasıdır. Aladağ Kaymakamlığı’nın yazılı cevabı, çocuk koruma sistemindeki sorunlara evrensel bir bakış açısı ile yaklaşmaktan çok uzaktır” ifadelerine yer verildi.

“TALEBİN GERİ ÇEVRİLMESİ DOĞRU DEĞİL”

Adana Barosu Başkanlığı açıklamasına devamla; “Gerekli eksikliği fark eden ve yasal mercilere talebini ileterek programını aktaran, hazırlıklarını tamamlayarak çocuklara ulaşmak için resmi makamlardan izin bekleyen bir sivil toplum örgütünün talebinin nazikçe geri çevrilmiş olmasını doğru bulmadığımızı; eğitim öğretim dönemi dışında Aladağ’ın köylerinde, çocukların ve gençlerin sosyal kültürel gelişimine yönelik düzenlenecek her türlü faaliyetin hem ihtiyaç, hem de zorunluluk olduğunu belirtiyoruz.

Dolayısıyla ister kamu kurumları yapsın, ister sivil toplum örgütleri yapsın; eğer kamu kurumları tarafından yürütülen bir çalışma var ise Aladağ Kaymakamlığı’nın Köprücük ve Kışlak köylerinde, yurt yangınından etkilenen, derin travmalar yaşayan çocuklar ve ailelerle ilgili ne tür çalışmalar yaptığını açıklamasını beklediğimizi; yok eğer bu durum kamuoyuna somut faaliyetlerle anlatılamaz ve bir sivil toplum örgütüne verilen red cevabının nazikçe bir baştan savma olduğu ortaya çıkarsa, Aladağ Kaymakamlığı’nı, Sosyal Haklar Derneği’nin Aladağ’ın Köprücük ve Kışlak köylerinde 13 – 16 Temmuz tarihleri arasında çocuklara ve gençlere yönelik düzenlemek istediği, sosyal kültürel ve eğitsel faaliyetlere ve rehabilitasyon çalışmalarına bir an önce destek vermeye veya çalışmaya başlamaya çağırdığımızı; çocuk koruma sistemindeki sorunların çözümü için evrensel yaklaşımların yaşama geçirilmesini bekliyoruz”

Diğer Haberler