BARODAN HABERLER

10 GENÇ MESLEKTAŞIMIZ TÖRENLE RUHSATLARINI ALDI.

432 görüntülenme
28/12/2017
10 GENÇ MESLEKTAŞIMIZ TÖRENLE RUHSATLARINI ALDI.

10 GENÇ MESLEKTAŞIMIZ TÖRENLE RUHSATLARINI ALDI.

BARO BAŞKANIMIZ AV. VELİ KÜÇÜK;

"ÜLKEMİZİN OLAĞAN GÜNLERİNE DÖNMESİNİ İSTİYORUZ"

Staj dönemini baromuzda başarıyla tamamlayan 10 genç meslektaşımız; Halit Tezcan, Bişeng Eriğ, Ahmet Aslan, Mustafa Kaplan, Yağmur Karadağ, Sibel Öner, Eylem Zengin Ayata, Burak Gürz, Dilan Çelik ve Beyza Arslan için Adana Adliyesi Mahmut Esat Bozkurt Avukatlar Salonunda gerçekleşen törenle ruhsatnameleri takdim edildi.

Geniş katılımla gerçekleşen törende konuşan Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, meslek yemini ederek avukatlığa adım atan genç meslektaşlarını, ailelerini ve stajlarını tamamladıkları bürolarını kutladı.

Adana Barosu'nun şu an itibariyle 2412 avukatı , 362 stajyer avukatı ile Türkiye'nin altıncı büyük barosu olduğunu, 2017 yılında ise 194 genç meslektaşına ruhsat takdim ettiklerini bildirdi.

Av. Küçük, "Adana Barosu genç, dinamik bir barodur. Mensubunun sayısı itibariyle değil, duruşu, hukuk devleti ve demokrasiye sahip çıkması itibariyle de öncü barodur" dedi.

"ZOR VE MEŞAKKATLİ BİR SÜREÇ BEKLİYOR"

Av. Küçük, " Bu bir yıllık staj dönemi kolay geçmedi. Her biri meslekte ön plana çıkmış bürolarda stajlarını tamamladılar. Evlatları adına bu başarının gerçek sahibi aileler, ayrı bir teşekkürü hak ediyorlar. Evlatları, her biri meslekte ön plana çıkmış bürolarda staj yaptılar. Avukatlık zorlu ve meşakatli bir görevdir. Aynı zamanda dünyada hiçbir mesleğe verilmemiş hak ve sorumluluklara sahip de bir meslektir. Hukuk devletine, hak ve özgürlüklere sahip çıkma ve bu kavramları savunma ve işlevsellik kazandırma noktasında da sorumluluklar yüklemektedir.

Avukatlık toplumda saygın, ekonomik olarak iyi düzeyde yaşam standardı sunan bir meslek olmasının yanı sıra, en önemli yönü kamusal sorumluluğudur. Ve bu kutsal meslek yurttaşın hak arayışının ve adalete erişimin en önemli unsurudur. Yargının kurucu unsuru olan mesleğimiz her zaman iktidara, hükümranlara, dönemin güçlerine karşı ne şartta olursa olsun evrensel hukuk kurallarını savunan meslektir." dedi.

"ÜLKEMİZİN OLAĞAN GÜNLERİNE DÖNMESİNİ İSTİYORUZ"

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, ülkemizin demokrasi ve hukuk devleti yönüyle son dönemde çok ciddi yara aldığını belirtti. Bugüne kadar 30 ayrı KHK çıkartıldığını hatırlatan Av. Küçük, şöyle devam etti:

"Ne yazık ki, parlamenter sistem, milli iradenin tecelli ve yansıma noktası TBMM'nin devre dışı bırakıldığını, ben artık kanun hükmünde kararnameler demiyorum, kanun üstünde kararnameler yöntemiyle hukuk sistemimiz karmakarışık hale geldi, diyorum. Olağan kanunlaşma süreci devre dışı bırakılmıştır.

Hele, 696 sayılı KHK'daki bazı düzenlemeler var ki 'tek tip' kıyafet gibi, görüntü ve şekli boyutuyla insanları peşinen suçlu gibi göstermektedir. 696 sayılı KHK, sadece 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin bastırılmasına katılan sivil yurttaşlarımıza yönelik ve yalnızca kanunla TBMM tarafından düzenlenebilecek bir genel af veya sorumsuzluk getirmekle kalmamıştır. Geleceğe yönelik olarak da sivil yurttaşlarımıza suç işleme özgürlüğü olarak anlaşılabilecek muğlak bir ceza ve tazminat sorumsuzluğu da getirmiştir. Böyle bir düzenleme kanunla dahi yapılamaz.

Her ne kadar bazı yetkililerin açıklamaları, KHK’nın ilgili maddesinin sadece 15 ve 16 Temmuz 2016’yı kapsama niyetiyle yazıldığı şeklinde olsa da, madde metni böyle değildir. Geleceğe yönelik ve ucu açık bir ceza ve tazminat sorumsuzluğu getirilmiştir. Bu hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmaz. Biz, dün TBB Başkanı ve 60'dan fazla baro başkanlarıyla birlikte Ankara'da olağanüstü toplantı yaparak, şu an tatilde olan TBMM'nin ülkemizin kaderine el koyması noktasında acilen toplanarak sorumluluk almaya davet ettik."

Av. Küçük, ülkemizin 15 aydır OHAL ve KHK'larla yönetilmesinden duyduğu rahatsızlığı ifade ederek; "Cumhuriyetimizin 94 yıllık kazanımlarını tek bir kişinin iradesine bırakan bir düzenlemeleri ve bakış açısını doğru bulmamaktayız." diye konuştu.

"YARGIDA KADROLAŞMA"

Av. Küçük, 696 sayılı KHK’daki başka bir düzenlemeye de dikkat çekerek “Danıştay ve Yargıtay gibi yüksek yargı merci üyeliklerine 17 yıllık yargıçlık kıdemi gerekirken, en son düzenlemeyle bu kıdemi de ortadan kaldırılarak toplamda 116 üye görevlendirilmesinin yapılacak olması siyasi iktidarın yargıda son sürat kadrolaşma çabasının en ileri aşamasıdır.” diye konuştu.

"MESLEKTAŞLARIMIZ DERHAL SERBEST BIRAKILSIN"

100 gündür tutuklu bulunan 16 avukata ilişkin de eleştirilerini dile getiren Av. Küçük, avukatlık mesleğinin yapılma tarzının ve yasal hakları kullandırma yöntemlerinin sorgulanarak sanık sandalyesine oturtulduğu bu hukuk ayıbının ve garabetinin bir an evvel düzeltilmesi gerektiğini ifade ederek, meslektaşlarının derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Genç meslektaşlarımıza cübbelerini ; Av. Erdinç Saban, Av. Emine Ufuktepe, Av. Yasemin Dora Şeker, Av. Mehmet Ay, Av. Semih Gökayaz, Av. Sabahattin Gümüş, Av. Ebru Atıcı Sevindik, Av. Soner Duman, Av. Kemal Tankuş, Av. Turan Özer ve Av. Melih Tanrıverdi giydirdi.

Diğer Haberler