BARODAN HABERLER

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

232 görüntülenme
10/01/2022
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN
Demokratik bir ülkenin vazgeçilmez unsurlarından biri bağımsız basındır.
Tarafsız, özgür, ilkeli ve basın ahlak kurallarına uygun yayın yapan bir medyanın toplumsal kalkınmanın, gelişmenin sağlanmasında önemli yeri vardır.
Büyük Önderimiz Atatürk, 5 Şubat 1924 tarihinde, İzmir'de gazetecilerle yaptığı bir toplantıda;
"Türkiye basını milletin gerçek ses ve iradesinin doğduğu yer olan cumhuriyetin etrafında çelikten bir kale oluşturacaktır. Bir düşünce kalesi, düşünce yolu kalesi. Basın görevlilerinden bunu istemek, cumhuriyetin hakkıdır." sözleriyle basının önemini ifade etmiştir.
Ancak, ülke basını maruz kaldığı antidemokratik uygulamalar nedeniyle 2021 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 153’üncü sırada yer almıştır.
Dünyada cezaevinde en fazla gazetecinin olduğu ülkeler sıralamasında, cezaevindeki gazeteci sayısı 37’den 17’ye düşse de yine 6’ncı sırada yer almaktayız.
İnternette Özgürlük Raporu’nda ‘Özgür Olmayan Ülkeler’ arasında yer alıyoruz.
Bu durum, demokrasiyle yönetilme iddiasında olan hiçbir ülkede kabul edilemez. O nedenledir ki Türkiye, uluslararası demokrasi liginde her yıl biraz daha gerilemektedir.
Halkın haber alma hakkına sahip çıkan, hiçbir koşulda basın ahlakında taviz vermeyen, ilkeleri doğrultusunda görev yapan basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyoruz.
Diğer Haberler