BARODAN HABERLER

5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ NEDENİYLE BAROMUZ TARAFINDAN BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI BAŞKANIMIZ Av. SEMİH GÖKAYAZ: AVUKAT İÇİN DE ADALET!

206 görüntülenme
06/04/2024
5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ NEDENİYLE BAROMUZ TARAFINDAN BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI  BAŞKANIMIZ Av. SEMİH GÖKAYAZ: AVUKAT İÇİN DE ADALET!

5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ NEDENİYLE BAROMUZ TARAFINDAN BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

 

BAŞKANIMIZ Av. SEMİH GÖKAYAZ: AVUKAT İÇİN DE ADALET!

 

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle baromuz tarafından Adana Barosu Avukatlar Salonu’nda basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya Başkanımız Av. Semih Gökayaz, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı Cafer Esendemir, önceki dönem Baro Başkanlarımız Av. Ziya Yergök, Av. İbrahim Gazioğlu, Av. Aziz Erbek, Av. Mengücek Gazi Çıtırık, baromuz yönetim kurulu üyeleri, çok sayıda avukat ve stajyer avukat katıldı.

Baroların ve TBB’nin ortak basın açıklaması olan metni Başkanımız Av. Semih Gökayaz okudu. Başkanımız Av. Gökayaz, avukatlık mesleğinin içinde bulunduğu zorlukları aktararak adalete erişim hakkı için güçlü avukat ve güçlü avukat için de güçlü baro gerektiğini dile getirdi.

Av. Gökayaz, “Yurttaşın haklarının savunucusu avukat, avukatın savunucusu barodur. Baro yalnızca meslek örgütü değil, yurttaşların başta adil yargılanma olmak üzere, hak ve özgürlüklerinin takipçisidir. Baro ve avukat zayıf düşerse, bundan en büyük zararı yurttaşlar ve hukuk düzeni görür. Bugün “Avukat İçin de Adalet!” diye haykırmak zorunda kalıyoruz. Yaşadığımız sorunlar, mesleğimizin icrasını imkansız hâle getirirken adaletin tesisi önünde bir engel oluşturuyor” şeklinde konuştu.

Başkanımız Av. Gökayaz, 5 Nisan Avukatlar Günü’nde mesleğin sorunlarının çözümüne yönelik ortak taleplerini dile getirdi:

“-Nitelikli bir hukuk eğitimiyle hem mesleğimizde hem de adalet hizmetlerinde niteliğin artırılmasını istiyoruz.

-Avukata yönelik şiddetin son bulmasını, şiddet faillerinin en ağır yaptırımlarla cezalandırılmasını istiyoruz.

-CMK Ücret Tarifesi’nin avukatın emek ve mesaisini karşılayacak düzeyde olmasını istiyoruz.

-Stajyer avukatlar için Hazine’den karşılanacak ücret istiyoruz.

-Bağlı çalışan avukatların hukuki statülerinin güvence altına alınmasını istiyoruz.”

Türkiye’nin 81 ilinde, 190 bin avukatın kayıtlı olduğu meslek örgütleri olarak, avukat için adaletin sağlanmadığı bir 5 Nisan Avukatlar Günü daha geçirmeyi kabul etmediklerine vurgu yapan Başkanımız Av. Gökayaz, konuşmasına şu cümlelerle devam etti:

“Yurttaşın hak arama özgürlüğünün teminatı olan savunmayı temsil eden avukatlar, onların örgütlü gücü barolar ve Türkiye Barolar Birliği olarak; 27 Nisan 2024 Cumartesi günü Ankara’da “Avukat İçin de Adalet” demek, mesleğimizin çözüm bekleyen sorunlarını bir kez daha haykırmak, şiddete ve ekonomik sorunlarımıza karşı meslek onurumuzu ve emeğimizi savunmak için buluşuyoruz. 27 Nisan’da “Büyük Savunma Mitingi” için tüm meslektaşlarımızı Ankara’da, omuz omuza olmaya davet ediyoruz. Bugün, yaşanan tüm zorluklara, karşı karşıya kaldıkları tehdit, şiddet ve engellere rağmen vatandaşın hak arama özgürlüğünün temsilcisi olmaktan asla vazgeçmeyen avukatların günü…”

Av. Gökayaz, insan haklarının, demokrasinin ve hukuk devletinin güvencesi olan tüm meslektaşlarının 5 Nisan Avukatlar Günü’nü yürekten kutladığını söyleyerek konuşmasına son verdi.

Basın açıklamasının ardından meslekte 25. yılını dolduran avukatlara plaket takdim edildi.

1_162_33_2basAn_baskan_1_Ansta_2

Diğer Haberler