BARODAN HABERLER

BAROMUZ ÖZGECAN ASLAN DOSYASININ DURUŞMASINA KATILDI.

570 görüntülenme
12/09/2017
BAROMUZ ÖZGECAN ASLAN DOSYASININ DURUŞMASINA KATILDI.

Türkiye'yi sarsan Mersin'in Tarsus ilçesinde katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan davasında cinayetten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası onanan Fatih Gökçe, hakkında "cinsel saldırı suçundan" verilen 24 yıl hapis kararının Yargıtay tarafından bozulması üzerine yeniden hakim karşısına çıkarıldı.

Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlayan davaya, Fatih Gökçe, Osmaniye'deki cezaevinden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Baro Başkan’ımız Av. Veli Küçük, Gaziantep Baro Başkanı Av. İskender Kahraman, Mersin Baro Başkanı Av. Ali Er, Ankara Barosu, Aydın Barosu Yönetim Kurulu Üyeleri, Baro Saymanımız ve Kadın Hakları Komisyonu Koordinatörü Av. İlknur Önal, Baro Yönetim Kurulu Üyesi Av. Nevzat Elçi, Baromuz TBB Delegesi Av. Badegül Bozkurt Uludağ, Baromuz mensubu avukatlar Av. Ozan Karabulut, Av. Ünsal Bener, Av.Mahir Tece, Av. Kamil Çoban , Stajyer Avukatlar ; Rukiye Arslan, Betül Özen, Gamze Öz, Şebnem Özer, Zeynep Kübra Oğultekin, Funda Adamhasan, Selay Dağsuyu ve Ece Çağlar Çaygür katıldılar.

Duruşmaya Özgecan Aslan'ın ailesini temsilen Yaşasın Aslan, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) ve bazı kadın örgütleri de izledi.

13.30'da başlayan Duruşma sanığın ve ilgili kişilerin savunmaları yapıldı.

Mahkeme Başkanı duruşmayı 29 Eylül 2017 Cuma günü saat 14.00'a bıraktı.
Yeni katılma talepleri kabul edildi, karar için incelemeye alındı.

NE OLMUŞTU?

Üniversite öğrencisi 19 yaşındaki Özgecan Aslan, Mersin'in Tarsus ilçesinde 11 Şubat 2015'te evine gitmek için bindiği minibüste öldürülmüştü.

Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 3 Aralık 2015'teki duruşmada, sanıklardan Ahmet Suphi Altındöken'in "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme, nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs ve cinsel saikle kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve çeşitli suçlardan 27 yıl hapisle cezalandırılmasına karar vermişti.

Baba Necmettin Altındöken'i "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum eden mahkeme heyeti, sanık Fatih Gökçe'nin ise "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme, nitelikli cinsel saldırı, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 24 yıl hapisle cezalandırılmasını kararlaştırmıştı.

Adana F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumunda hükümlü bulunan, üniversite öğrencisi katil zanlısı Ahmet Suphi Altındöken (26) ile babası Necmettin Altındöken (51), tutuklulardan Gültekin Alan'ın 12 Nisan 2016'da silahlı saldırısına uğramıştı. Ağırlaştırılmış müebbet hapis hükümlüsü Suphi Altındöken saldırıda hayatını kaybederken, babası ise ağır yaralanmıştı.

Diğer Haberler