BARODAN HABERLER

BAROMUZ VE ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ’NİN ORTAKLAŞA DÜZENLEDİĞİ “İNŞAAT SÖZLEŞMELERİNDEN VE MOTORLU ARAÇ SATIŞLARINDAN KAYNAKLANAN TÜKETİCİ SORUNLARI” KONULU KONFERANS ONLİNE YÖNTEMİYLE YAPILDI.

720 görüntülenme
04/06/2020
BAROMUZ VE ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ’NİN ORTAKLAŞA DÜZENLEDİĞİ “İNŞAAT SÖZLEŞMELERİNDEN VE MOTORLU ARAÇ SATIŞLARINDAN KAYNAKLANAN TÜKETİCİ SORUNLARI” KONULU KONFERANS ONLİNE YÖNTEMİYLE YAPILDI.

BAROMUZ VE ÇAĞ ÜNİVERSİTESİ’NİN ORTAKLAŞA DÜZENLEDİĞİ “İNŞAAT SÖZLEŞMELERİNDEN VE MOTORLU ARAÇ SATIŞLARINDAN KAYNAKLANAN TÜKETİCİ SORUNLARI” KONULU KONFERANS ONLİNE YÖNTEMİYLE YAPILDI.

Baromuz ve Çağ Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Hukuk Klinikleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Vasıtasıyla Öğrencileri Uygulamayla Buluşturma ve Topluma Katkı Projesi” kapsamında “İnşaat Sözleşmelerinden ve Motorlu Araç Satışlarından Kaynaklanan Tüketici Sorunları” konulu telekonferansımız ilk defa YouTube, twitter ve facebook üzerinden canlı olarak yapıldı.

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük açış konuşmasında; Çağ üniversitesi ile birlikte düzenlenen telekonferansın sürelerin durdurulduğu bir ortamda meslektaşlarımıza, öğrencilerimize ve katılımcılara faydalı olacağına inandığını belirterek, verimli ve başarılı bir program olmasını dileğinde bulundu.

Konferansa konuşmacı olarak katılan akademisyenlere teşekkürlerini sundu.

Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, 2015 yılında kaldırılan Adana Bölge İdare Mahkemesi’nin ilimize yeniden kurulmasının doğru ve yerinde bir karar olduğuna vurgu yaptı.

Konuşmasında siyasi iktidar tarafından Avukatlık Kanunu’nda yapılması düşünülen düzenlemenin sakıncalarına dikkat çekti. Baroların görevinin sadece avukatların özlük haklarını düzenlemek olmadığına değindi. Ülke gündemine ve mesleğimizin sorunlarına dair duygu ve düşüncelerini paylaştı.
Pandemi ile mücadele eden sağlık çalışanlarını emeklerinden ötürü kutladı, dünyanın ve ülkemizin zor bir süreçten geçtiğini ifade etti.

“BAROLAR ARASI EŞGÜDÜMÜ ORTADAN KALDIRACAK ÇOK TEHLİKELİ BİR YAKLAŞIM”

Başkanımız Av. Veli Küçük, “Yargının kurucu unsurlarından olan savunmanın görevi: insan haklarını ve hukukun üstünlüğü ile hukuk devleti ilkelerini korumak ve bu kavramlara işlevsellik kazandırmaktır. Evrensel hukuk prensiplerine saygı duyulmasını, yargı bağımsızlığının içselleştirilmesini istiyoruz.

Baroların ve meslektaşlarımızın insan hakları mücadelesinin yanı sıra geçmişten gelen ve yaşanan pandemi sürecinde artan ekonomik ve özlük hakları sorunları vardır. Avukatların siyasal iktidardan beklediği baroların seçim sisteminin değiştirilmesi değil, ekonomik ve özlük haklarında gerekli düzenlemelerin yapılmasıdır.” dedi.

Avukatlık Kanunu'nda yapılması planlanan değişiklik kapsamında kamuoyunda tartışılan çoklu baro veya alternatif baro adı altında yargı bağımsızlığı ve bütünlüğünü, savunmanın özgürlüğünü ve yargının kurucu unsuru olan avukatları olumsuz etkileyebileceği kesin olan bir düşünceden yola çıkılıyor. Siyasi düşünceler, yaşama bakış açıları, etnik köken, bölgecilik, inançsal unsurlar gibi daha bir çok faktörler üzerinden güzel ülkemizde ve illerde gruplaşan barolar görülecektir. Barolar arası eş güdümü sona erdirecek çok tehlikeli bir durumdur. Bu böyle de kalmayacak, siyasi iktidara yakınlık üzerinden de gruplaşmalar olacaktır. Yargının bağımsızlığı üzerinden de “siz hangi baroya kayıtlısınız ?, 1 No’lu Baro mu ?, 2 Nolu Baro mu ? gibi kavramların doğmasına yol açabilecektir. Yargı camiasında hiçbir şekilde ayrım kabul edilemez. “ diye konuştu. Nispi temsil yöntemi hakkında eleştirilerini dile getirdi.

Çağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı- Proje Yürütücüsü Dr. Öğretim Üyesi Sami Doğru da, Baromuz ile birlikte yapılan çalışmadan ötürü duyduğu mutluluğu ifade etti. Çağ Üniversitesi hakkında kısa bilgilendirmede bulundu ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Baro Yönetim Kurulu Üyemiz Av. Miyesser Ersalan Önenli’nin moderatörlüğündeki konferansta Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. Turgut Öz “İnşaat Sözleşmelerinden Kaynaklı Sorunlar” ve Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Selin Sert Sütçü “Motorlu Araç Satışlarında Tüketicinin Korunması” hakkında sunum yaptılar.

Telekonferans Türkiye’nin farklı illerinden meslektaşlarımızın sorularıyla da zenginleştirildi.

Diğer Haberler