BARODAN HABERLER

BAROMUZDA RUHSAT HEYECANI YAŞANDI 23.11.2017

419 görüntülenme
23/11/2017
BAROMUZDA RUHSAT HEYECANI YAŞANDI 23.11.2017

BAROMUZDA RUHSAT HEYECANI YAŞANDI

ADANA BARO BAŞKANIMIZ AV. KÜÇÜK:

"HUKUKUN ÜSTÜLÜĞÜNÜ VE DEMOKRASİYİ SAHİPLENMEK GÖREVİMİZ"

"KUTUPLAŞMA VE AYRIŞTIRICI DİLDEN UZAKLAŞILMALIDIR"

Baromuzda staj dönemlerini başarıyla tamamlayan Selen Bengü Ertuğral, Serhan Nartoğlu, Cenk Tiker, Ömer Karakuş, Hasan Güney Güleç ve Yasin Özyurt düzenlenen törenle meslek yeminlerinin ardından cübbelerini giyerek ruhsatnamelerini aldılar.

Adana Adliyesi Mahmut Esat Bozkurt Avukatlar Salonunda gerçekleşen törende konuşan Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, meslek yemini ederek avukatlığa adım atan genç meslektaşlarını, ailelerini ve stajını tamamladığı büroları kutladı. Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, genç meslektaşlarına dilek ve temennilerde bulunduğu konuşmasında şunları söyledi:

"YURTTAŞIN ADALETE ERİŞİMİNİN EN ÖNEMLİ TEMSİLCİSİYİZ"

"Bugün ruhsat alarak aramıza katılan genç meslektaşlarımı kutluyorum. Zorlu bir süreç sonrasında bu mutlu güne ulaştılar. Bu başarıda en büyük pay hiç kuşkusuz ailelerindir. Ve en büyük alkışı da onlar hak etmektedir.

Avukatlık mesleği toplum nezdinde saygınlığı üst düzeyde olan ve yurttaşın adalete erişiminin ve hak arayışının en önemli unsurudur.  Sadece müvekkil edinme, yüksek ücretli dosyalar elde etme bakış açısıyla yürütülebilecek ve sürdürdürülebilecek bir meslek değildir. Sosyal ve toplumsal olaylara duyarlılığı  üst düzeyde ortaya koymayı gerektiren bir meslektir. Uluslararası sözleşmeler savunma mesleğinin temsilcileri biz avukatlara içerisinde yaşadığımız toplumun , dönemin tanıkları gözüyle baktığı gibi bu anlamda da sorumluluklar yüklemektedir. Yaşadığımız toplumda hak, hukuk, adalet, demokrasi ve hukuk devleti gibi kavramların gelişmesi, yaygınlaşması ve bu kavramlara işlerlik kazandırılması noktasında görevler yüklemektedir.  29. Dönem Adana Barosu Yönetim Kurulu olarak bu anlayış ile görevimizi yürütmekteyiz. Genç meslektaşlarımıza tavsiyem de, her zaman mesleklerine bu bakış açısıyla bakmalarıdır."

GÜNCEL OLAYLARI DEĞERLENDİRDİ.

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, OHAL ve çıkartılan 28 KHK ile ne yazık ki hukuk devleti ilkesi, demokrasi kavramının çok ciddi yara aldığını ve TBMM 'nin devre dışı bırakılarak tek adam iktidarı bakış açısıyla yapılan düzenlemelerle bugünlere gelindiğini hatırlattı.

KUTUPLAŞMA VE AYRIŞTIRICI DİLDEN UZAKLAŞILMALIDIR

Av. Küçük, şöyle devam etti:

"İsteğimiz ve dileğimiz ülkemizin olağan günlerine bir an evvel dönmesidir. Ancak, yukarıdan başlayan olumsuzluklar, hukuksuzluklar, pervasızlıklar aşağıya doğru ilerlemeye devam etmektedir. Toplumsal ayrışmayı ve kutuplaşmayı artırıcı söylemlerden herkesin uzak durması gerekmektedir. Kendisine gazeteci-yazar diyen, ancak, bu kavramlarla yan yana getiremediğim, Rasim Ozan Kütahyalı en son söylemleri ile Boşnak kökenli yurttaşlarımızı derinden yaralamış ve geniş toplumsal rahatsızlığa sebebiyet vermiştir. Bu ağır söylem ne yazık ki onları değil hassasiyet sahibi her insanda ciddi infial yaratmıştır. Geçmişte de benzeri davranışları ve sözleriyle anılan Rasim Ozan Kütahyalı'yı bu tavrı ve söylemleri nedeniyle şiddetle kınıyorum.  İki gün önce de Malatya'da Alevi yurttaşlarımızın yaşadığı 13 evin kapısının işaretlenmesi bizlere Kahramanmaraş olaylarını hatırlattı. Dileğim, bu tür olumsuzlukların yaşanmaması, bir an evvel son bulması, daha vahim sonuçlar doğurmadan toplumsal uzlaşı dilinin başta Cumhurbaşkanı ve siyasiler tarafından mutlak suretle ortaya konulmasıdır. En önce de siyasi iktidarın temsilcileri, görev ve yetki makamında bulunanlar tarafından bu tavır ortaya konulmalıdır. Siyasi iktidarın 'ben yaptım oldu' mantığıyla ve KHK'larla ülkemizi getirdiği bu karanlık süreç bir an evvel son bulmalıdır."

ÖZKENT'İN KİTABINI OKUMALARINI TAVSİYE ETTİ

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, genç meslektaşlarına üstadımız ve ceza hukukunun duayeni Av. Ali Haydar Özkent'in, 75 yıl önce kaleme aldığı, 'Genç Avukatlarla Gizli Konuşmalar'  başlığı altında yaşadıklarından ve tecrübelerinden  derlediği kitabını okumalarını tavsiye etti.

Av. Küçük, Özkent'in meslekte yaşayaşadıklarını, bir avukatın dikkat etmesi gereken unsurları belirleyerek Meslek Etiği ve Kurallarının alt zeminin oluşturulduğunu ifade etti. 

Av. Küçük, "Genç meslektaşlarıma naçizane tavsiyem; Meslek Etiğinden, Meslek Kurallarından asla vazgeçmemeleridir. Yapacakları hukuksal işlemlerde ve bulundukları her ortamda mutlak suretle kendilerini karşı tarafın yerine empati yaparak, sağduyu ile mesleklerini yürütmeleridir. Bu bakış açısının  kendilerine ileriki zamanlarda başarı getereceğine inancım tamdır. " diye konuştu.

15 ARALIK 2017 CUMA GÜNÜ "İŞ HUKUKUNDA GÜNCEL DEĞİŞİKLİKLER" KONULU PROGRAM YAPILACAK.

Adana Baro Başkanımız Av. Veli Küçük, yeni Adli Yılın başlamasıyla birlikte Baromuzun meslek içi eğitim çalışmalarının hız kazandırdığını belirtti.  18 Kasım 2017 Cumartesi günü "Kamulaştırma ve Kentsel Dönüşüm Hukuku" başlıkla çalışma yapıldığını, bu dönemde her ay önemli ve temel bir program üzerinde meslektaşlarının bilgilerini diri tutmaları, tecrübelerini geliştirmeleri açısından  çalışmalarının devam edeceğinin altını çizen Av. Küçük, 15 Aralık 2017 tarihinde Cuma günü de "İş Hukukunda Güncel Değişiklikler " konulu bir programın gerçekleştirileceğini hatırlattı.

Cübbe giydirenler; Av. Tunay İlkkılıç, Av. Tolga Çökdü, Av. Ömer Burukan ve Av. Muammer Yılancıoğlu, Av. Veli Küçük ve Av. Nevzat Elçi.

Diğer Haberler