BARODAN HABERLER

DEMOKRATİK İŞLEYİŞE MÜDAHALE KABUL EDİLEMEZ

192 görüntülenme
01/12/2023
DEMOKRATİK İŞLEYİŞE MÜDAHALE KABUL EDİLEMEZ
Ankara 31. Asliye Hukuk Mahkemesi dün verdiği kararla; Türk Tabipleri Birliği’nin mevcut konsey başkanı ve üyelerinin görevden alınmasına ve 1 ay süre içinde yeni yönetimin belirlenmesi için büyük kongre üyeleri arasından beş kişilik heyetin görevlendirilmesine hükmetmiştir.
Türk Tabipleri Birliği, 70 yıldır, ülkedeki yüz bini aşkın hekimi temsil eden kamu kurumu niteliğindeki bir meslek kuruluşudur. Üye tabanının demokratik katılımı ve tercihleri doğrultusunda hukuki ve meşru temsil organlarını oluşturmuştur.
Ülke demokrasisi ve halk sağlığı konusunda yapıcı fikir ve eylemleriyle çalışan, sivil toplumun gelişmesine katkı sunan bir kuruluştur.
Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi’nin yargının tarafsız ve bağımsızlığının tam olarak sağlanmadığı bir iklimde görevden alınması; meslek örgütlerini baskı altına alma amacını taşıdığı kadar kurumların demokratik işleyişine bir müdahale anlamı da taşımaktadır.
Yargı makamlarının kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları üzerinde bir vesayet aracı olması sonucuna yol açan söz konusu karar hukuka aykırıdır.
Türk Tabipleri Birliği ile dayanışma içinde olduğumuzu vurgulamakla, hukuka aykırı bu kararın ortadan kaldırılması çağrısında bulunuyoruz.
Diğer Haberler