BARODAN HABERLER

ESKİ ADANA BELEDİYE BAŞKANI Av. EGE BAĞATUR’U VEFATININ 33. YIL DÖNÜMÜNDE MEZARI BAŞINDA ANDIK

140 görüntülenme
16/11/2023
ESKİ ADANA BELEDİYE BAŞKANI Av. EGE BAĞATUR’U VEFATININ 33. YIL DÖNÜMÜNDE MEZARI BAŞINDA ANDIK

ESKİ ADANA BELEDİYE BAŞKANI Av. EGE BAĞATUR’U VEFATININ 33. YIL DÖNÜMÜNDE MEZARI BAŞINDA ANDIK

1973 – 1977 yılları arasında Adana Belediye Başkanlığı yapan ve görev yaptığı dönemdeki başarılı çalışmalarıyla "Efsane Belediye Başkanı" olarak hatırlanan Ege Bağatur vefatının 33. Yılında Buruk Mezarlığı'nda bulunan kabri başında anıldı.

Anma programına Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Başkanımız Av. Semih Gökayaz, yönetim kurulu üyelerimiz Av. Sinem Keskin Tanrısınatapan, Av. Nevzat Elçi, siyasetçiler, sevenleri ve yurttaşlar katıldı.

Ege Bağatur’un Eşi Yıldız Bağatur çocukları Artuk ve Çağrı Bağatur ile torunlarıyla etkinliğine katıldı. Yıldız Bağatur, anma etkinliğine katılamayıp, arayan veya mesaj gönderen herkese teşekkür etti. Anma etkinliğinde Ege Bağatur'un mezarına çiçek bırakıldı ve dualar edildi.

Anma programında söz alan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Ege Bağatur'un dürüstlüğüne hayran olduğunu belirterek "1973-1977 yılları arasında Adana Belediye Başkanlığı yapan, görev yaptığı dönemde dürüstlüğü ve cesaretiyle örnek olan efsane başkan Ege Bağatur'u vefatının 33. yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyorum." dedi.

Baro Başkanımız Av. Semih Gökayaz, programda yaptığı konuşmada, “Şehirleri şehir yapan ona ömür veren insanlardır. Ege Bağatur Adana için tarihsel bir kişiliktir. Adana hep yiğitliğiyle, mertliğiyle, delikanlılığıyla bilinir, merhum Bağatur da böyle bilinir. Merhum belediye başkanımız Av. Ege Bağatur’u saygıyla ve rahmetle anıyorum.” dedi. Anma etkinliğine katılanlar da söz alarak, Av. Ege Bağatur’un kente yaptığı hizmetler ve hukuka bağlılığıyla sembol bir isim olduğunu belirttiler.
Anma etkinliği misafirlerin Ege Bağatur'un kabrine karanfil bırakmasıyla sona erdi.


Av. EGE BAĞATUR'UN ÖZGEÇMİŞİ

22 Şubat 1937 tarihinde Adana’da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Staj ve askerlik görevinin ardından 1965’te Adana’ya döndü ve avukatlığa başladı. 1973-1977 yılları arasında Adana Belediye Başkanlığı yaptı. Yolsuzluklara ve partizanlığa izin vermemesiyle tanındı. Görevi sırasında, hukuksuzca elde ettikleri çıkarlarına engel olduğu kişilerin tahrik ettiği bir kişi tarafından tabancayla ağır yaralandı. Ağır ve uzun tedaviler gördü. 1977-1990 yılları arasında avukatlık mesleğini yaptı. 16 Kasım 1990’da hayatını kaybetti. Mafyadan korumak için büyük mücadele verdiği İnönü Parkı’nda İsmet İnönü heykelinin yakınına heykeli dikildi. Ayrıca bir köprü ve bir bulvara adı verildi.

Diğer Haberler