BARODAN HABERLER

KATLEDİLEN DİYARBAKIR BARO BAŞKANI Av. TAHİR ELÇİ DAVASINDA KARAR ÇIKTI, TÜM SANIKLAR BERAAT ETTİ BARO BAŞKANIMIZ Av. SEMİH GÖKAYAZ, "BU CİNAYET FAİLİ MEÇHUL BIRAKILAMAZ"

171 görüntülenme
13/06/2024
KATLEDİLEN DİYARBAKIR BARO BAŞKANI Av. TAHİR ELÇİ DAVASINDA KARAR ÇIKTI, TÜM SANIKLAR BERAAT ETTİ  BARO BAŞKANIMIZ Av. SEMİH GÖKAYAZ,

KATLEDİLEN DİYARBAKIR BARO BAŞKANI Av. TAHİR ELÇİ DAVASINDA KARAR ÇIKTI, TÜM SANIKLAR BERAAT ETTİ

BARO BAŞKANIMIZ Av. SEMİH GÖKAYAZ, "BU CİNAYET FAİLİ MEÇHUL BIRAKILAMAZ"

Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi’nin 28 Kasım 2015 tarihinde, Diyarbakır Dört Ayaklı Minare önünde yaptığı basın açıklaması sonrasında katledilmesine ilişkin davanın karar duruşması görüldü.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Av. Erinç Sağkan, Baro Başkanımız Av. Semih Gökayaz, TBB Genel Sekreteri Av. Veli Küçük, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Av. Nevzat Elçi ve Av. Esem Yiğit, TÜRAVAK Denetleme Kurulu Üyesi Av. Sabahattin Gümüş, çok sayıda Baro Başkanı, TBB Yönetim Kurulu üyeleri, yurt dışından gelen baro başkanları, baromuz üyesi avukatlar ve çok sayıda meslektaşımız duruşmayı takip ettiler.

Dört yıldan fazla süredir devam eden ve gerek savcılık makamı gerekse de mahkeme heyeti tarafından delillerin toplanmasından imtina edilen Av. Tahir Elçi cinayeti davasının karar duruşmasında tüm sanıklar beraat etti.

Diyarbakır’ın orta yerinde kameraların önünde işlenen bir cinayetin faili meçhul bırakılamayacağına değinen Başkanımız Av. Semih Gökayaz, "Bu dosyada yapılan haksızlıkları kimseye anlatamayız. Devlet bu dosyanın üzerine yatmıştır. Gerek soruşturma gerekse kovuşturma aşamasında delillerin toplanmaması için tüm çaba sarf edilmiştir." dedi.

Başkanımız Av. Gökayaz, "Bu davada yerle bir olan devletin itibarı, Anayasa’daki devletin yargı erkini kullanan mahkeme tarafından kurtarılabilecekken bu da gerçekleşmemiştir. Devlete güven ancak adaletle olur. Bugün burada verilen karar ile hem yargıya hem de yurttaşın yaşama hakkının güvencesi olan devlete olan güven sarsılmıştır." şeklinde konuştu.


Mahkemenin verdiği kararı değerlendiren TBB Başkanı Av. Erinç Sağkan, " Bundan tam 3 bin 120 gün önce arkamızda gördüğünüz Dört Ayaklı Minare’nin önünde Tahir Başkan bu kentin tarihi dokusu yıpranmasın diye açıklama yapılırken katledildi. Hayatını insan hakları mücadelesine adayan bir hukuk insanının kendi yaşadığı bu ağır saldırı, katliam cezasız kalmasın diye uğraş verdik. Ancak gerek soruşturma sürecinde yürütülen savcılık pratiği, gerekse kovuşturma sürecinde avukatların, katılan vekillerinin soruşturmanın ve kovuşturmanın genişletilmesine yönelik tüm talepleri bu kadar ciddi ve kritik bir dava dosyasında, delillerin toplanmaması, peşinden de her türlü araştırmayı yaptık ama şüpheden sanık yararlanır, masumiyet karinesidir’ deyip beraat kararının verilmesi en hafif tabiriyle insanın aklıyla alay geçmektir, dalga geçmektir. Buna müsaade etmeyeceğiz." dedi.

Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Nahit Eren, "Bugünün siyasi atmosferi böyle bir kararın çıkmasını sağladı ama bir gün muhakkak Tahir Elçi’nin gerçek failleri, yargı önünde hesap verecek. Biz bu toplum vicdanındaki kararın gerçekten mahkeme salonlarında tutanaklara geçmesi için de mücadele etmeye devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Diğer Haberler