BARODAN HABERLER

TBB VE BAROMUZ İŞBİRLİĞİ İLE "HMK UYGULAMALARI" KONULU MESLEK İÇİ EĞİTİM SEMİNERİ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

249 görüntülenme
30/01/2023
TBB VE BAROMUZ İŞBİRLİĞİ İLE
Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve Baromuz işbirliğinde "HMK Uygulamaları" konulu Meslek İçi Eğitim Semineri Seyhan Otel’de gerçekleştirildi.
Semineri Baro Başkan Yardımcımız Av. Miyesser Ersalan Önenli, yönetim kurulu üyelerimiz Av. Neval Yurttaş, Av. Nevzat Elçi, Av. Esem Yiğit, TÜRAVAK Denetleme Kurulu Üyesi Av. Sabahattin Gümüş, avukat ve stajyer avukatlar ilgiyle izlediler.
Seminerin açılış konuşmasını Baro Başkan Yardımcımız Av. Miyesser Ersalan Önenli yaptı.
“USUL HUKUKUNA HAKİM OLMAK SİZİN ELİNİZDEKİ EN DEĞERLİ PUSULADIR”
Hukukta usulun, esastan önce geldiğini belirten Av. Önenli, “Gerek hukuk yargılaması, gerek ceza hukuku ve gerekse idari yargılamada başarıya ulaşmak ancak davanızın tabi olduğu usul hükümlerine hakimiyetinizle mümkündür. Nasıl ki uçsuz bucaksız bir denizde, istediğiniz limana ulaşabilmenizi sağlayacak olan doğru okuyabildiğiniz bir pusulayla yola çıkmaksa, hukuk yargılamasında da usul hukukuna hakim olmak sizin elinizdeki en değerli pusuladır ve geminiz ne kadar gösterişli olsa da sadece yıldızlara bakarak varacağınız limanın, çoğu zaman hiç de gitmek istemediğiniz bir liman olması ihtimali kuvvetle muhtemeldir. Usul hükümleri, başladığımız noktayla varmak istediğimiz nokta arasındaki mayınlı bir tarlanın haritasıdır. Maddi vakıaları açıklamak ve taleplerini ortaya koymak, davanın taraflarının sorumluğunda, uygulanacak doğru maddi hukuk normlarını tesbit görevi de hakimde olmakla birlikte usul hükümlerinin resen tatbik edildiği gerçeği nazara alındığında, sadece işin esasında haklı olmanın yeterli olmadığını ve usulü gerekleri yerine getiremeyen veya yargılama sürecinde gösterilmesi gereken anlık refleksleri gösteremeyen tarafın davayı kaybının kaçınılmaz bir son olduğu gerçeği bütün meslek hayatımız boyunca unutmamamız gereken en önemli hususlardan biridir. Yani usul esastan önce gelir.” İfadelerini kullandı.
Konuşmanın ardından, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ayşe Ece Acar ve Av. Zafer İşeri, interaktif ve slayt gösterimi eşliğindeki sunumlarında; "7251 sayılı “Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” , “Belirsiz alacak”, “kısmi dava”, “basit yazılı usul”, “deliller”, “ıslah”, “istinaf", Yargıtay ve verilen İstinaf kararlarından örnekler eşliğinde konularını anlattılar. Seminer, soru/cevap bölümüyle zenginleştirildi.
Seminer sonunda Başkan Yardımcımız Av. Miyesser Ersalan Önenli ve yönetim kurulu üyesi Av. Neval Yurtdaş tarafından katkı ve sunumlarından dolayı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ayşe Ece Acar ve Av. Zafer İşeri’ye teşekkür plaketi takdim edildi.
Av. Önenli, “Bir ömür sürecek öğrenme yolculuğumuzda, bugünkü eğitim çalışmamızın hepimize yararlı olduğunu düşünüyorum. Değerli konuklarımız Dr. Ayşe Ece Acar ve Av. Zafer İşeri’ne katkıları için teşekkürlerimizi sunuyorum.” dedi.
Seminer, fotoğraf çekimi ile sona erdi.
Av.Zafer İşeri sunumu için tıklayınız.  
Dr. Ayşe Ece ACAR'ın sunumu için tıklayınız.
Diğer Haberler