BAROMUZ

HALK TV’YE YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ

görüntülenme
16/08/2021
Hepimizi kahreden orman yangınlarının yaşandığı Muğla İçmeler'de, 05.08.2021 tarihinde HALK TV'nin yaptığı canlı yayın, bir grup tarafından basılmıştır.
Canlı yayın sırasında yayına girmeye çalışan kişiler yayının kesilmesini isteyerek ’yanlış şeyler konuşulduğunda engelleriz’’ diyerek yayın ekibine saldırmışlardır.
Yayının engellenmeye çalışılması, provokasyon yaratarak, tehdit ve zorbalıkla halkın bilgi edinme hakkının perdelenmesi basın ve ifade özgürlüğüne yapılmış açık bir saldırıdır. Basın ve ifade özgürlüğü ne yazık ki tehdit altındadır.
Muhalif kesimlere yönelik baskı, sindirme ve ötekileştirici anlayıştan vazgeçilmelidir. Saldırganlar ve azmettirenler en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.
Yangın bölgesinde haber takibi yapan gazeteciler arasında iktidar yanlısı veya olmayanlar ayrımı yapılarak, gazetecilerin yangın bölgesine girişlerinin de engellenmekte olduğu belirtilmektedir.
Anayasanın ve yasaların teminatı altında olan ifade ve basın özgürlüğü apaçık ihlal edilmektedir.
Bu ağır baskı ortamında halka gerçekleri anlatan, orman yangını bölgesinde canla başla çalışan, araştıran, soran, eleştiren ve meslek ilkelerine uygun yayıncılık yapan Halk TV’nin ve iktidarın hedef göstermelerine ve baskılara boyun eğmeyen, canları pahasına gazetecilikten vazgeçmeyen tüm basın emekçilerinin yanındayız.
Basın özgürlüğü sağlanmadıkça düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü ve haber alma özgürlüğü sağlanamaz. Basının özgür olmadığı ülkelerde, demokratik değerlerin yaşaması ve yayılması güçleşir. Çoğulcu ve katılımcı demokrasiyle bağdaşmaz. Demokrasi ve insan haklarından söz edilemez. Özgür basın, özgür toplumun aynasıdır.
Bu saldırıyı yapanları, organize edenleri ve engellemeyenleri kınıyoruz.
ADANA BAROSU BAŞKANLIĞI
Diğer Haberler