BAROMUZ

KARDEŞLİĞİMİZE YÖNELİK IRKÇI SALDIRILARI KINIYORUZ

görüntülenme
16/08/2021
KARDEŞLİĞİMİZE YÖNELİK IRKÇI SALDIRILARI KINIYORUZ
12 Mayıs 2021 tarihinde Konya ili Meram ilçesinde Kürt kökenli aileye yönelik saldırının gerçekleştiği, 19 Temmuz 2021 tarihinde Diyarbakır ve Mardin'den Afyon'a mevsimlik tarım işçisi olarak giden işçiler Kürtçe konuştukları için ırkçı saldırıya uğradıkları, 20 Temmuz 2021 tarihinde Ankara ili Altındağ ilçesinde Kürt kökenli bir aileye yönelik silahlı saldırıda, 2'si ağır 4 kişinin yaralandığı, 21 Temmuz 2021 tarihinde Konya'nın Meram ilçesinde bulunan Çarıklıköy'de 20 yıldır ikamet eden Diyarbakırlı aileye ırkçı saldırı gerçekleştiği ve 1 kişinin yaşamını yitirdiği tarafımızca öğrenilmiştir.
Basın yayın organlarında yer alan haber içeriklerinde, Kürt kimliği ve Kürtçe dilinin kullanımı gerekçe gösterilerek bahse konu saldırıların gerçekleştiği görülmektedir.
Farklı etnik kültür ve düşünceleri barındıran ailelerin uğramış olduğu saldırıları ve saldırılar esnasında bu kimliğe yönelik yapılan tüm hakaret ve ırkçı söylemleri en güçlü şekilde kınıyoruz. Herkes Anayasa ile teminat altına alınmış olan dil, din, ırk ve cinsiyet olarak eşit haklara sahip olup yurttaşların bu haklarını kullanırken sahip olduğu özgürlüğe hiç kimse müdahale edemez.
Toplumsal barışı zedeleyen, bu topraklardaki kardeşliği hedef alan saldırılarla ilgili devlet organlarından ivedi ve etkin bir şekilde bütün yönleriyle soruşturmanın yürütülmesini talep ediyoruz.
Tüm yönetim organlarının izlemiş oldukları ayrımcı ve ötekileştirci siyaset dilini bir an evvel bırakmalarını talep ediyoruz.
Konya'daki saldırıda yaşamını yitiren yurttaşımıza Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyoruz.
Her üç saldırıda yaralanan yurttaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.
ADANA BAROSU BAŞKANLIĞI
Diğer Haberler