BAROMUZ

SAVAŞA KARŞI YAŞAM HAKKINI SAVUNUYORUZ…

görüntülenme
16/10/2023
SAVAŞA KARŞI YAŞAM HAKKINI SAVUNUYORUZ…
Filistin’in Hamas örgütü tarafından 07 Ekim 2023 günü İsrail'e karşı "Aksa Tufanı Operasyonu" başlatıldı. İsrail de kendisine yönelik roketli saldırı sonrasında 'Demir Kılıçlar Operasyonu' adıyla savaş durumu ilan etti.
Yedi gündür devam eden çatışmalarda binlerce sivil kadın, çocuk ve yaşlı hayatını kaybetti.
İsrail havadan ve karadan Filistin'deki hedefleri hâlen bombalıyor. Yapılan açıklamalar can kayıpları önemsemeksizin Gazze’nin yerle bir edileceği ve insanların yersiz, yurtsuz, vatansız kalacağı yönünde.
İsrail tarafından yapılan saldırılar Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ni, bağlayıcı BM Güvenlik Konseyi Kararlarını, savaş bölgelerinde ve işgâl altında yaşayan sivilleri korumayı taahhüt eden 1949 Cenevre Sözleşmelerini, İnsan Hakları Evrensel Beyannâmesi’ni ihlâl etmektedir.
İsrail devletinin Filistin halkına yönelik şiddet politikalarına sonuna kadar karşıyız. Gazze halkının elektrik, su ve gıda gibi en temel insani ihtiyaçlardan mahrum bırakılması, bombalı ve silahlı saldırılarla göçe zorlanması kabul edilemez.
Devam eden saldırıların, Hamas’ın sivilleri hedef alan saldırılarına karşı oluşan nefretin gerekçesi olarak görülmesi kabul edilemez.
Gazze’de yaşananlara tüm dünyanın el uzatarak bir uzlaşı zeminini tesis etmesi gerekmektedir. Kalıcı barış için tüm insanları ve BM dahil uluslararası kuruluşları birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.
Savaşa, şiddete ve çatışmaya karşı yaşam hakkını savunuyor ve tüm insanlığı Filistin’de masum sivillerin katledilmesini önlemek için seferber olmaya davet ediyoruz. ‎
Diğer Haberler