BAROMUZ

BAROMUZDAN MESLEKTAŞIMIZ AV. SEDA ŞARALDI’NIN GÖZALTINDA DARP EDİLMESİNE VE TERS KELEPÇE TAKILMASINA SERT TEPKİ.

görüntülenme
01/12/2020
BAROMUZDAN MESLEKTAŞIMIZ AV. SEDA ŞARALDI’NIN GÖZALTINDA DARP EDİLMESİNE VE TERS KELEPÇE TAKILMASINA SERT TEPKİ.
“İŞKENCE İNSANLIK SUÇUDUR. SORUMLULAR DERHAL CEZALANDIRILMALIDIR”
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 28-29 Ekim tarihlerinde yürütülen operasyon kapsamında gözaltına alınan 97 kişinden biri de meslektaşımız Av. Seda Şaraldı’dır.
Ailesini ziyaret etmeye gittiği Denizli’de gözaltına alınan meslektaşımızın 28 Ekim’den bu yana tutulduğu İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde (TEM) işkenceye maruz kaldığı belirtilmektedir.
Bir avukatın evinde yapılan arama ve gözaltı işlemleri yerel kolluğun yetkisinde iken İstanbul’dan gelen polislerce işlem yapılması, bir savcının ve baro temsilcisinin eşlik etmesi gerekirken bulunmamaları tamamen hukuksuzdur.
Meslektaşımızın, İstanbul’a kadar 8 saat ters kelepçe ile götürülmesi, hukuka aykırı şekilde parmak izi alınması, İstanbul Emniyet Müdürlüğünde kötü muameleye maruz kalması ve otobüste bulunan iki kişinin Covid-19 testi pozitif çıkmasına rağmen gözaltına alınanlar ile aynı ortamda tutulmaları açıkça insanlık suçudur.
Meslektaşımızın sağlık durumundan endişeliyiz.
Bu konunun duyurulması ve yapılan işkence ve kötü muamelelere son verilmesi son derece hayatidir.
Gözaltında tutulan meslektaşımızın müvekkillerine ait bilgilerin yer aldığı UYAP elektronik imzalı flaş diskine dahi “örgüt dokümanı” diye el konulması avukatlık mesleğine açık bir saldırıdır.
Çarşamba günü adliyeye çıkartılacağı belirtilen meslektaşımızın bir an önce serbest bırakılmasını, sorumluların derhal cezalandırılmasını istiyoruz.
Biz Adana Barosu olarak meslektaşımıza yapılan bu hukuksuzluğun takipçisi olacağız.
Adana Barosu Başkanlığı
Diğer Haberler