BAROMUZ

“BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’NDE HAKLI MÜCADELE KAZANDI”

görüntülenme
16/08/2021
ADANA BAROSU’NDAN BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR.BULU’NUN GÖREVDEN ALINMASI HAKKINDA AÇIKLAMA
“BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’NDE HAKLI MÜCADELE KAZANDI”
Boğaziçi Üniversitesi’ne, öğretim üyelerinin iradesine aykırı bir şekilde atanan Rektör Prof. Dr. Melih Bulu, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla görevden alındı.
Öğretim üyeleri, öğrencileri ve Boğaziçi Üniversitesi mezunlarının aylar süren ısrarlı eylemleri karşısında Boğaziçi’nde, haklı mücadele kazandı.
Demokrasinin vazgeçilmez unsuru olan katılımcılığı ve çoğulculuğu yok sayan üniversitelere rektör atama biçimi; ülkemizi bilimsel açıdan çoraklaştırmakla kalmayıp bu yöntemle demokratik değerler de yok sayılmaktadır.
Akademik çevreler tarafından, 1982 Anayasası ile kurulan Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) kaldırılması talep edilirken, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yapılan düzenleme ile üniversitelerin iradesi tamamen ortadan kaldırılmıştır. Ülkedeki bilim insanlarının kendi üniversiteleriyle ilgili iradesi, tek kişiye, Cumhurbaşkanına bağlanmıştır.
Bilim insanlarının iradesinin yok sayıldığı bir rektör atama sistemi üniversiteleri güçsüz ve işlevsiz kılar. Bu yanlıştan vazgeçilmelidir. Bilimin aradığı şartlar gözetilmeli ve üniversiteler özgürleştirilmelidir.
Amacı bilimsel çalışmalar yapmak olan üniversitelere hiç kimse gölge etmemelidir. Her konuda araştırma yapan yetkin insanların iradesine saygı gösterilmeli ve öğretim üyeleri tarafından seçilecek kişilerin rektör olmasının yolu açılmalıdır.
Boğaziçi Üniversitesi’ndeki Melih Bulu tecrübesinden(!) ders çıkarılmalı ve üniversiteler evrensel, bilimsel ve özerk niteliğe kavuşturulmalıdır.
Üniversitelerin herhangi bir kişi ya da kuruluşun etki veya baskısına maruz kalmaması ve siyaset aracı olarak kullanılmaması, bilimsel ve toplumsal gelişim açısından vazgeçilmezdir.
Üniversitelerin hak ettikleri özgürlüğe ve saygınlığa kavuşturulması; sadece üniversitelerin, öğrencilerin ve akademisyenlerin değil memleketin meselesidir.
ADANA BAROSU BAŞKANLIĞI
Diğer Haberler