BAROMUZ

CİĞERLERİMİZ YANIYOR, UMUDU DA YAŞAMI DA YENİDEN YEŞERTECEĞİZ. “ETKİN SORUŞTURMALARLA ORMAN YANGINLARININ FAİLLERİ BULUNMALIDIR”

görüntülenme
16/08/2021
CİĞERLERİMİZ YANIYOR, UMUDU DA YAŞAMI DA YENİDEN YEŞERTECEĞİZ.
“ETKİN SORUŞTURMALARLA ORMAN YANGINLARININ FAİLLERİ BULUNMALIDIR”
28 Temmuz 2021 tarihinde öğle saatlerinde Antalya Manavgat ilçesinde 4 farklı noktada başlayan orman yangınlarının şoku atlatılmadan Marmaris, Bodrum, Milas, Mersin, Osmaniye, Kayseri ve Adana’nın Karadeniz’i olarak bilinen Kozan’da orman yangını haberlerinin gelmesi ülkemizin dört bir yanında çıkan/çıkartılan orman yangınlarında hayatlarını kaybeden yurttaşlarımızın, canlıların ve terk edilmek zorunda kalınan yaşam alanları üzüntü içerisindeyiz.
13 ilde toplam 98 orman yangının eş zamanlı yaşanması sabotaj şüphesini doğurmaktadır. Orman yangınlarını çıkaranlar ile doğanın, yaşam alanlarının ve ekolojik sistemin tahrip edilmesine göz yumanlar, yaşama karşı suç ortaklığı içerisindedir. Yangınların kaynağı ve nedeni, adli ve idari makamlar tarafından her yönüyle titizlikle araştırılmalıdır. Bu yangınlarda yurttaşlarımız hayatını kaybetmiş, binlerce ağaç kül olmuş, doğadaki canlılar yok olmuş, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar ile yaklaşık 6 bin dekar tarım arazisi ve 500 dekar muz serası zarar görmüştür.
Yangınlarda yaşamını yitiren tüm canlıların acısını yüreklerimizde hissediyoruz. Sürmekte olan yangınların bir an önce kontrol altına alınmasını, daha fazla yaşamın yok olmaması için orman yangınlarının nedenleri ve sorumlularının titizlikle araştırılmasını, sabotaj söz konusu ise faillerin bir an önce bulunarak yargı önüne çıkartılmasını talep ediyoruz.
Bu kabusun her yaz yaşandığı biline biline yangın söndürme uçaklarımızın yetersiz olması tam anlamıyla ihmalkarlık ve vurdumduymazlıktır!
Cumhurbaşkanlığına ait uçak sayısının Türk Hava Kurumu’nun yangın söndürme uçağı sayısından daha fazla olduğu ülkemizde, devletin, orman yangınlarıyla gerektiği gibi mücadele ettiğini kabul etmek mümkün değildir.
Yitirilenlerden, yangını çıkaranlar ile birlikte yeterli ve işlevsel bir yangın söndürme programı yapmayan/yapamayan, yangına karşı etkili mücadele etmeyen/edemeyen siyasi iktidar da sorumludur.
Yangın söndürme uçaklarının yetersizliğine, ihalelere getirilen bilimsellikten uzak sınırlamalar ile THK’nın ihalelere girmesinin engellendiğine, yapılan ihalelerle yandaşlara yeni rant kapıları açılarak kamunun pervasızca zarara uğratıldığına ve ormanlarımızın ranta kurban edildiğine ilişkin kamuoyuna yansıyan iddialar araştırılmalı; konuyla ilgili olarak mecliste bir araştırma komisyonu oluşturularak sürece dahil tüm sorumlular tespit edilmeli ve yargı önüne çıkarılmalıdır.
Orman yangınlarında mücadelede kısıtlı imkanlarla, canı pahasına, geceli gündüzlü emek veren gerek kamu çalışanlarına ve gönüllü yurttaşlarımıza minnettarız.
İklim krizi ve küresel ısınma sorunlarının çözümünde tüm canlıların eşitliğinin korunduğu politikaların üretilmesi için çabalarımız devam edecektir.
Bu süreçte yok olan ormanlarımızı yeniden yeşertmek için TEMA vakfının "HEP BİRLİKTE YAŞAMI DA UMUDU DA YENİDEN YEŞERTECEĞİZ" sloganı ile orman yangınlarında zarar gören bölgelerin yeşermesi için başlatılan kampanyaya Adana Barosu Yönetim Kurulu üyeleri 10'ar ağaç katkıda bulunduk ve TEMA'ya bağış yaptık. Tüm meslektaşlarımızı ve yurttaşlarımızı bu kampayaya destek vermeye davet ediyoruz. El ele, kol kola, omuz omuza ülkemizi hepbirlikte yeniden yeşerteceğiz.
Kamuoyuna saygı ile sunarız.
ADANA BAROSU BAŞKANLIĞI
Diğer Haberler