BAROMUZ

“KONYA’DA 7 YURTTAŞIMIZIN KATLEDİLDİĞİ OLAYI LANETLİYORUZ”

görüntülenme
16/08/2021
“KONYA’DA 7 YURTTAŞIMIZIN KATLEDİLDİĞİ OLAYI LANETLİYORUZ”
KAMUOYUNA
30.07.2021 tarihinde Konya’nın Meram ilçesinde aynı aileden yedi yurttaşımızın katledilmesini lanetliyoruz.
Katledilen aileye yönelik geçtiğimiz 12 Mayıs günü kalabalık bir grup tarafından taşlı, sopalı ve bıçaklı saldırı düzenlemiş, tutuklanan 7 kişiden 5'i serbest bırakılmıştı. Yapılan saldırının, saldırıya uğrayan ailenin Kürt kimliğinden kaynaklı olduğu ve saldırının toplumsal barışı tehdit edebileceği şeklindeki haberler basına ve kamuoyuna yansımış olmasına rağmen hiçbir tedbir alınmamış ve olayların devamı olarak dün gerçekleşen ikinci saldırıda aynı aileden yedi yurttaşımız göz göre göre katledilmiştir.
Bu katliamın temelinde cezasızlık, adli pasiflik ve nefret suçlarını işleyenlere karşı tarafgirlik politikası vardır. Son dönemde artan, etnik sebeplerle ve ırkçı bir saikle yapıldığı değerlendirilen olaylar nedeniyle 21 Temmuz tarihinde 15 Baro, yaşanan olaylara dikkat çekmek amacıyla bir açıklama yapmış fakat bu açıklama dikkate alınmak yerine Barolarımız yandaş medya eliyle terörize edilmiştir. 25 Temmuz tarihinde 48 Baro ortak açıklama yaparak yaşanan olaylara yeniden dikkat çekilmiştir. Yapılan açıklamalarda vurgulanan endişeler ne yazık ki nefret suçlarına karşı cezasızlık politikası nedeniyle katliama dönüşmüştür.
Konya’da yaşamını yitiren yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
Toplumsal barışa yönelen, bu topraklardaki kardeşliği hedef alan saldırılarla ilgili adli ve idari organların etkin ve ivedi bir şekilde bu olayı soruşturup faillerin en ağır şekilde cezalandırılmasının takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz.
ADANA BAROSU BAŞKANLIĞI
Diğer Haberler